Wymyślanie filmów metodą SCAMPER

Aby metoda SCAMPER okazała się dla nas pomocna, na początku warto zdać sobie sprawę z czego tak naprawdę składa się nasza kategoria tematyczna. Jakie tematy obejmuje, w jakich ramach się poruszamy. Zobrazować sobie mikro-świat naszego kanału. Gdzie się zaczyna, a gdzie się kończy. Jakie zasady w nim panują. Przykładowo – potrafimy odróżnić, na jakich zasadach działa świat wykreowany w Star Wars i potrafilibyśmy wskazać konkretne elementy, które go różnią od świata przedstawionego w Diunie. Mimo tego, że obie te kreacje obejmują podobną tematykę i obie mają miejsce w odległych galaktykach. Ta świadomość, jak zbudowany jest świat naszego kanału, pozwoli nam lepiej zidentyfikować poszczególne elementy, które możemy poddać metodzie SCAMPER.

Przykładowo – świat Videokracji jest zorientowany wokół platformy YouTube, twórców YouTube, ale także monetyzacji i okazjonalnie – sztuki filmowania. Dlatego w odcinku łatwo mi było przytaczać przykłady metodą SCAMPER, bo mam świadomość, jakie elementy składają się na mój kanał.

Zatem! Zanim przejdziemy do pytań pomocniczych z konkretnych elementów metody SCAMPER, warto zadać sobie pytania wstępne:

Jaka jest dokładnie tematyka mojego kanału? Jaką rozpiętość tematyczną ma mój kanał? Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy?Jakie zasady panują na moim kanale? Jakie elementy składają się na mój kanał?Co jest w tym kanale stałe i niezmienne?Co wyróżnia mnie spośród innych kanałów o tej samej tematyce?
metoda SCAMPER:


S – substitute


1. Skoro wiesz już, jakie są elementy stałe w Twoich treściach – wobec tego zdefiniuj, które elementy są zmienne.
2. Wynotuj przedmioty lub elementy, które najczęściej pojawiają się w Twoich treściach – czy można zamienić je na jakieś inne?
3. Wymyśl odcinek w tradycyjny sposób. A potem przyjrzyj się tematowi i zobacz, czy któryś z elementów tego odcinka może zostać zastąpiony innym.
4. Wyszukaj w Google lub na grupach społecznościowych pytań ludzi, które mogą dostarczyć Ci inspiracji do zamiany elementów. Np. Czy samochód pojedzie na oleju rzepakowym? (w domyśle: zamiast benzyny).Czy da się pomalować brwi maskarą? (w domyśle: zamiast kredką do brwi)

C – combine


1. Z jakimi innymi obszarami tematycznymi „lubi się” mój obszar?
2. Jakie mam punkty styku z innymi obszarami? (przykładowo: makijaż ma punkty wspólne ze sztuką)3. Jaka jest kompletna opozycja tematyczna do mojej? Czy mogę połączyć te dwa tematy? (np. technologia vs. natura).
4. Pomyśl o osobach, które znasz z YouTube’a – czy widzisz przestrzeń na crossa, który spodobałby się Twojej społeczności?
5. Spróbuj znaleźć w obrębie YouTuba przykłady filmów, stworzone na zasadzie combine. Wynotuj, co najbardziej przyciągnęło Cię w tej treści. 

A – adapt

1. Jakich twórców najlepiej Ci się ogląda? Wynotuj elementy, które decydują o tym, że oglądasz akurat tę treść, a nie inną z podobnej tematyki. Zastanów się, czy te elementy da się przełożyć na grunt Twojego kanału.
2. Przeanalizuj w YouTube Analitycs, jakie inne kanały oglądają Twoi widzowie. Obejrzyj je i zastanów się, co ich przyciąga do tych treści. Czy możesz te elementy zaimplementować u siebie?
3. Jakie branże są dla Ciebie inspiracją? Zastanów się, czy ich rozwiązania czy innowacje mogą być przydatne w tworzeniu treści.
4. Obejrzyj kanały o zupełnie innej tematyce do Twojej. Czy zauważasz w ich tworzeniu treści coś dla siebie nowego? Atrakcyjnego? 

M – modify

1. Dlaczego robisz odcinki o danej długości? Czy robię to, bo mam konkretny powód, czy z przyzwyczajenia? Jaka długość byłaby dla mnie optymalna?
2. Przeanalizuj wykres utrzymania uwagi. Gdzie obserwujesz największe spadki uwagi? Czy widzisz przestrzeń, aby zmienić konstrukcję / długość wstępu, rozwinięcia lub zakończenia?
3. W jakich warunkach scenograficznych nagrywasz? Czy jest miejsce, które lepiej zadziałałoby dla Twojego kanału?
4. Przyjrzyj się swoim miniaturom. Co możesz jeszcze zrobić, aby podnieść ich wyróżnialność wśród proponowanych filmów?
5. Czy dostrzegasz w swoim tworzeniu treści jakieś schematyczne elementy? Robisz coś z przyzwyczajenia? Spróbuj o tym pomyśleć i zastanowić się, czy wszystkie te nawyki Ci służą. Jak możesz je świadomie zmienić?

P – put to another use

1. Czy mogę dodać jakiś element do moich treści, który sprawi, że spodoba się on dodatkowej, innej grupie osób?
2. Czy moje treści mogę przełożyć na inną formę, która otworzy mi dostęp do nowej grupy docelowej? Np. Czy moje treści da się przełożyć na Instagrama czy TikToka?
3. Czy moje treści są na tyle cenne, że mogę zmonetyzować je w jakiejś formie? (np. kursu)
4. Czy ze swoimi treściami mogę pojawić się u innego twórcy, by szerzyć ich dostępność?

E – eliminate

1. Przenalizuj komentarze społeczności. Który element Twoich treści jest najczęściej poddawany krytyce. Czy jesteś w stanie z niego zrezygnować?
2. Z czego Ty sam/a nie jesteś zadowolona w swoich treściach?
3. Czy wiesz, co o Twoich treściach myślą inni? Czy próbowałeś/aś wysłać film do kogoś przed publikacją, aby go zrecenzował?
4. Które elementy w wykresie utrzymania uwagi notują jej spadek? Czy widzisz, od jakich elementów jest to zależne?
5. Jakich elementów nie może zabraknąć w temacie, który poruszasz? A co się stanie, jeśli… dokładnie je wyeliminujesz? (przykładowo: czy da się wykonać makijaż bez pędzla? albo remont bez narzędzi? Brzmi jak ciekawe, youtubowe wyzwanie!)

R – reverse

1. Od czego zaczynasz swój proces wymyślania odcinka? A co jeśli zmienisz tę kolejność?
2. Jak wygląda struktura Twoich odcinków? Czy dałoby się zrealizować je w innej kolejności?
3. A co jeśli daną czynność będzie wykonywał ktoś inny niż Ty? (przykładowo: zawsze Ty robisz makijaż komuś. A co jeśli ktoś zrobi go Tobie? To Ty zawsze naprawiasz samochód? A co jeśli twój klient teraz zajmie się Twoim?)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry