W życiu każdego YouTubera przychodzi taki moment, gdy stworzenie filmu będzie większym wyzwaniem niż na co dzień. YouTuber też człowiek i naturalnie, przydarzają mu się takie rzeczy jak choroba, przeprowadzki, wakacje i inne kwestie, związane z życiem prywatnym. Algorytm YouTuba niestety jeszcze nie honoruje L4, tak więc na tego typu sytuacje warto być przygotowanym, aby utrzymać regularność i idący za tym wzrost naszego kanału. Jednym z rozwiązań jest oczywiście tworzenie filmów na zapas – tak, aby w sytuacji awaryjnej mieć co opublikować. Natomiast jeśli akurat nie dysponujemy takim zapasowym filmem, z pomocą może przyjść zestaw sprawdzonych formatów, które łatwo zrealizować, a które z całą pewnością zapewnią tej treści dobrą oglądalność.
Poniższa lista jest zainspirowana wspaniałą pracą Matta Gielena, który w serwisie tubefilter.com opublikował w 2019 artykuł: „The Taxonomy Of YouTube Videos”. W artykule Matt bardzo szczegółowo skategoryzował formaty filmów, które oglądają się na YouTube. Na podstawie tego zestawienia, wybrałem dla Was 10 pomysłów na filmy, które sprawdzą się na rynku polskiego YouTuba. Z takich gotowych pomysłów możecie śmiało korzystać w wyjątkowych sytuacjach, bez obawy, że film się nie przyjmie.
- Listing – wyliczanka
Ten sprawdzony format (w którym mieści się nawet ten artykuł!) nigdy Was nie zawiedzie. Łatwo go zrealizować z uwagi na prostą strukturę, jednak musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim cały czas pamiętajmy, że tworzymy treści dla konkretnych odbiorców – taki listing musi obejmować tematy, które faktycznie ich interesują. Myśląc o swojej kategorii zastanówcie się więc, jaki rodzaj listingu będzie dla Waszych widzów najbardziej przydatny. Może w komentarzach pod filmami znajdziecie od nich sugestie, które pomogą Wam stworzyć taki odcinek?
Tworząc listing pamiętajmy, ze jest to format zwięzły i konkretny. Aby nie spowodować rozmycia struktury tego formatu, nie rozwlekaj każdego punktu.
Pro-tip: odbiorcy lubią liczby nieparzyste i pełne piątki! Dlatego aby zwiększyć klikalność filmu, posługuj się taką numeracją. 🙂
2. Q&A
Klasyk wśród formatów na YouTubie, uratował niejednemu twórcy publikację w trudniejszej sytuacji. Ten format to idealny moment na budowanie relacji z Waszymi odbiorcami. Dlatego Q&A powinno opierać się na prawdziwych pytaniach od widzów. Możecie w swoich filmach zachęcać ich do zadawania pytań czy komentarzy – nigdy nie wiecie, kiedy to może się przydać!
Warto zwrócić uwagę, że dla widzów to też jest całkiem ekscytujący moment, kiedy mają szansę znaleźć się na filmie swojego ulubionego twórcy. Tak więc Q&A to niejako dwie pieczenie na jednym ogniu – zarówno format prosty w realizacji, a także wzmacniający relację z widzami. Pamiętajmy jednak, by nie nadużywać tego formatu. Bądź co bądź Wasi widzowie przychodzą na kanał po inne treści, a Q&A to tylko taki miły dodatek.
3. Unboxing
Z pewnością w Waszej kategorii tematycznej jest pewien zestaw produktów, którymi są zainteresowani Wasi widzowie. Warto to wykorzystać i stworzyć własny unboxing, który przyciągnie uwagę tej konkretnej grupy widzów.
Jeśli nie prowadzimy kanału typowo unboxingowego, pamiętajcie jedynie aby zadbać o dobry tytuł. W tym wypadku sama nazwa produktu nie wystarczy – ktoś, kto nie obserwuje trendów czy nie interesuje się konkretnymi modelami produktów z pewnością pominie ten film. Jeśli miałbym robić odcinek o lampach, które mogą Wam się przydać podczas tworzenia treści, nie nazwę odcinka modelem tej lampy, ale przykładowo: „Lampa, którą powinien mieć każdy YouTuber”. „Najlepsza lampa dla YouTubera”. Taki tytuł zdecydowanie bardziej przyciąga uwagę i podkreśla, jakie benefity można mieć z tego konkretnego produktu.
Unboxingi to też świetny format do tego, aby wykorzystać możliwość zarobkowania poprzez linki afiliacyjne z programu Allegro Polecam. Serdecznie Was zachęcam, abyście zapoznali się z tym nieinwazyjnym i prostym sposobem na dodatkową kasę z YouTuba!
4. Haul
Haul to taka seria krótkich unboxingów w jednym odcinku. Zazwyczaj obejmuje konkretne kategorie produktów – np. Wasi ulubieńcy / ulubieńcy miesiąca czy np. najtańsze produkty z oferty danego sklepu. Ciekawy format na przegląd gadżetów czy produktów z naszej kategorii, które możemy polecić naszym widzom. Przykładowo ja mógłbym stworzyć odcinek pt. „5 najlepszych gadżetów dla YouTubera z Allegro poniżej 100 zł”.
Pro-tip: haule, które są oparte na tanich produktach robią furorę na polskim YouTubie!
5. Explainer
Ten format to nic innego jak dokładne omówienie jednej aktualnej dla Waszych widzów kwestii w ramach odcinka. To taki format, który jedynie wyjaśnia wybrane zagadnienie – nie wymaga więc niczego więcej, jak postawienia kamery i nagrywania! W przypadku kanału Videokracja format explainer to byłby przykładowo odcinek pt. „Dlaczego obecnie subskrypcje nie mają znaczenia?” lub „Dlaczego obecnie tagi nie mają znaczenia?”
Przy doborze zagadnienia warto wsłuchać się w potrzeby widzów – najczęściej o naszą opinię na dany temat pytają w komentarzach lub SM.
6. Poradnik
Format typu „how to”, dzięki któremu krok po kroku możemy wytłumaczyć widzom jakieś konkretne działanie. Przykładowo ja mógłbym stworzyć odcinek „Jak dołączyć do programu afiliacyjnego Allegro Polecam?”.
To, co jest najważniejsze przy treściach poradnikowych, to stworzenie takiego tematu odcinka, który zainteresuje każdego widza bez względu na stopień jego zaawansowania w danym temacie.
7. Reagowanie na…
Również całkiem popularny na platformie format, polegający na reagowaniu na inne treści. To, co jest ważne przy określaniu materiału, na który będziemy reagować, to (jak możecie się już domyślać!) tematyka dopasowana do Waszych widzów. Tutaj warto wiedzieć, że taki format jest w pełni legalny na mocy polskiego prawa cytatu czy też amerykańskiego fair use. Pamiętajmy jedynie o oznaczeniu autora i źródła treści, której używamy w filmie.
8. Commentary
Polega na reagowaniu na konkretną sytuację czy zdarzenie, które ma duże znaczenie dla widzów w danej kategorii. Przykładowo kanał Moto Doradca często tworzy filmy, polegające na omawianiu zmian w przepisach prawa drogowego. Z kolei Marques Brownlee oprócz treści technologicznych, tworzy filmy komentujące najnowsze decyzje YouTube’a np. o zrezygnowaniu z łapek w dół. W ten sposób zabiera głos w ważnej dla niego sprawie i obiera konkretne stanowisko.
Filmy typu commentary mają dużą szansę na wybicie się, ponieważ sporo twórców w jednym momencie może tworzyć treści związane z danym zagadnieniem, a widzowie – zawsze chcą poznać wiele stanowisk w danej sprawie.
Na polskim YouTubie znajdziemy nawet całe kanały, bazujące wyłącznie na formacie commentary. Przykładem jest kanał WATAHA Sylwestra Wardęgi.
Jeśli więc nie mamy pomysłu na odcinek, a w naszej kategorii tematycznej dzieje się akurat coś nowego, przełomowego, coś o czym każdy mówi – warto odnieść się do tego i stworzyć swój komentarz w tej sprawie. Z zaznaczeniem, że mamy na ten temat do powiedzenia coś ciekawego! Coś, co wnosi nową jakość do obecnej dyskusji.
9. Wywiad
Całkiem klasyczny format, ale jakże atrakcyjny, jeśli go dobrze ugryziemy! Goście na kanałach są zawsze mile widziani przez widzów, szczególnie jeśli są to osoby ze świata Waszej kategorii, będące autorytetami czy posiadające określoną wiedzę. Co więcej – w obecnych czasach format wywiadu nie oznacza wynajmowania studia, mnóstwa sprzętu i godzin spędzonych na planie. Możemy do realizacji wywiadu swobodnie wykorzystać narzędzia internetowe – łączenie się na kamerkach. Jak wiecie, na YouTubie dużo bardziej liczy się treść niż forma. Zatem zaproszenie ciekawego gościa i zadanie mu pytań, na które odpowiedzi nie da się znaleźć nigdzie indziej poza wywiadem to czynniki dużo ważniejsze niż spotkanie face to face.
10. Kompilacje
To format, który idealnie sprawdza się do recyklingowania naszych własnych treści. Podsumowanie roku, najlepsze żarty z odcinków czy najlepsze fragmenty z vlogów – to zawsze ciekawy sposób, aby zebrać widzom ich ulubione momenty z Waszych filmów. Mistrzem kompilacji pare lat temu był sam Pewdiepie, który z kompilacji zrobił całą osobną serię „Funny Montage”, gdzie zbierał najśmieszniejsze fragmenty ze swoich gameplay’ów. Te odcinki do dziś mają wyświetlenia rzędu 70-90 mln. Innym przykładem, tym razem z polskiego YouTuba jest Karol Modzelewski, który prowadzi „Newsy bez wirusa”. Jego kompilacja polegała na podsumowaniu roku, do którego wybrał najciekawsze z dotychczasowych newsów.
Przy kompilacjach warto zadbać o naprawdę dobrą selekcję treści oraz ciekawy montaż, by utrzymać uwagę widzów (nawet tych, którzy już wcześniej widzieli wszystkie Wasze treści) do końca.
Na dziś to wszystko! Niezmiennie zachęcam Was do zadawania pytań i oglądania kanału Videokracja, którego mecenasem jest Allegro Polecam. Jeszcze przez chwilę trwa również konkurs, którego regulamin znajdziecie we wcześniejszym wpisie. Do wygrania mnóstwo sprzętu oświetleniowego, z którym z pewnością wyniesiecie jakość swoich treści na wyższy poziom.
Do usłyszenia!