ZARABIANIE NA YOUTUBE: 7 NIETYPOWYCH POMYSŁÓW

Cześć!

Na pewno nie zdziwi Was fakt, że internetowi twórcy to osoby z nieograniczoną wyobraźnią, którą potrafią przekuć nie tylko w angażujące treści, ale także w niecodzienne metody na zarabianie. Właśnie dlatego dziś omówimy kilka nietypowych sposobów na monetyzację swojego kanału na YouTube.

Zanim jednak przejdziemy do listy – warto omówić fundamenty, które będą odnosiły się właśnie do tych nietypowych pomysłów. Rozłóżmy sobie zatem postać youtubera na czynniki pierwsze. Składa się on przede wszystkim z umiejętności produkcji treści, z zasięgu oraz autorytetu, czyli zaufania społeczności. Zapamiętane? To lecimy!

  1. Produkcja reklam

Nie wiem czy wiecie, ale niektóre z reklam, które każdego dnia wyświetlają Wam się na YouTube są produkowane nie przez agencje reklamowe czy domy produkcyjne… ale właśnie przez YouTuberów. Przykładowo – Cyber Marian stworzył kiedyś świetną reklamę dla marki Knorr, a Marcin Kuciński wyprodukował reklamę dla hulajnóg Movino. Podobnie Adrian Kilar zrealizował serię reklam we współpracy z Jysk. To taki deal, na którym wszyscy korzystają! Twórca ma zysk, a marka nie musi martwić się o produkcję, bo całość leży po stronie twórcy.

2. Produkcja seriali

Brzmi egzotycznie i nieosiągalnie? No to czapki z głów dla Grupy Filmowej Darwin, którzy mają na swoim koncie właśnie produkcję serialu dla TVN. Niewątpliwie jest to duże osiągnięcie i ciekawy sposób na zarobek dla twórców, których działalność cechuje się bardzo wysoką jakością audiowizualną. Doskonalenie tego aspektu od zawsze przyświecała Jankowi i Markowi z G. F. Darwin, stąd ten kierunek rozwoju był dla nich czymś zupełnie naturalnym. Podobnie zresztą dzieje się na zachodzie, gdzie twórcy produkujący wysoką jakość video realizują dłuższe serie dla wydawców telewizyjnych.

W tym kierunku idzie świat mediów, więc jeśli i Wy tworzycie treści na wysokim poziomie – rozważcie ten kierunek!

3. Własna sieć partnerska

Na ten pomysł mógł wpaść ktoś o wyjątkowej smykałce do robienia biznesu – nie kto inny jak Radek Kotarski z kanału Polimaty. To właśnie on był jednym ze współzałożycieli największej w Polsce sieci partnerskiej Lifetube. Dlaczego to był taki dobry pomysł? W tym czasie, gdy YouTube w Polsce jeszcze raczkował i pierwsi twórcy zakładali swoje kanały, łatwo było wykształcić YouTubowe community wśród twórców. Stało się tak, że Radek znał innych twórców, stworzył sobie dużą sieć kontaktów, dzięki czemu łatwiej było mu przyciągnąć ich do własnej sieci partnerskiej.

Podobną drogę przeszła grupa Abstra, która chciała być inkubatorem dla nowych kanałów YouTubowych – w ten sposób powstał kanał Beksy czy kanał Dla Pieniędzy. Jak się kończy ta historia – pewnie każdy z Was wie, jeśli ogląda regularnie kanał Videokracja!

4. Gra mobilna / Aplikacja

Pewnie sami zauważyliście, że wiele influencerów tworzy książki czy inne własne produkty – koszulki, kubki itp. Jednak są YouTuberzy, którzy wyszli z tego schematu i postanowili stworzyć aplikację mobilną czy też grę. Własną grę mobilną – Cyber Junk – ma na swoim koncie Cyber Marian. Co ciekawe – w tej grze znajdowało się dodatkowo lokowanie produktu!

Własną aplikację wydała także Anna Lewandowska czy Kasia Koczułap. Warto jednak otwarcie powiedzieć, że stworzenie własnej aplikacji to duże wyzwanie. Ale! Jeśli twórca posiada duży zasięg (czyli wracamy tutaj do tego fundamentu, o którym wspominałem na poczatku), jest to opłacalne. Dlaczego? Mając duży zasięg, łatwiej promować produkty cyfrowe, kiedy nie trzeba zarządzać całą offline’ową logistyką – produkcją, dystrybucją, dostępnością w sklepach itd. Odsyłanie z sieci do innego miejsca w sieci – w tym wypadku jest bardzo skuteczne. Co jeszcze przemawia na korzyść aplikacji? To, że zyski z niej są łatwo skalowalne. To znaczy – nie ma różnicy, czy tworzymy apkę dla 1000 czy 10 000 userów – koszty jej stworzenia są takie same, stałe. Tak więc dużo łatwiej się wyskalować.

5. Fundacja

Część twórców decyduje się na założenie fundacji w ramach rozszerzania swojej działalności YouTubowej. Co prawda nie robią tego aby zarabiać miliony, ale mimo wszystko – fundacja ułatwia pozyskiwanie darowizn, grantów, dotacji, dzięki którym mogą jeszcze lepiej realizować swoją misję, którą określili dla swojego kanału.

W tym miejscu należy się ukłon dla Tomka Rożka z kanału „Nauka. To lubię”, który założył własną fundację, która pomaga mu w jeszcze większym stopniu popularyzować naukę wśród dzieci i dorosłych. W przypadku Tomka – fundacja stała się niejako parasolem, pod którym integruje on wiele swoich aktywności.

6. Turystyka

Tak, twórcy mogą także zarabiać na organizowaniu wyjazdów czy wakacji dla swoich społeczności i trzeba przyznać, że jest to całkiem popularna forma zarobku. Przykładowo Jaś Dąbrowski organizował Terefere Camp, a Agnieszka Grzelak każdego roku zaprasza swoich widzów na Aga Grzelak Camp. Bilety na tego typu wyjazdy, na których można spotkać się osobiście ze swoimi idolami, rozchodzą się w minuty (jeśli nie w sekundy!). I choć taka forma zarobku jest całkiem wymagająca i mało skalowalna, to jej rosnąca popularność jasno wskazuje, że jest to zajęcie dość lukratywne. 🙂

7. Sieć warsztatów

Wisienką na torcie nietypowych pomysłów na zarabianie z YouTuba będzie case Miłośników Czterech Kółek, którzy rozwinęli własną sieć warsztatów samochodowych w oparciu o markę stworzoną na kanale. Tak więc jest to kolejna forma monetyzacji swojego autorytetu czy też wizerunku jako twórca. A skoro widz Miłośników Czterech Kółek wie, że na tym kanale demaskuje się patologie polskich warsztatów czy też edukuje o tym, jak dobrze naprawiać samochody, to nic dziwnego, że chętniej wybierze dla swojego samochodu warsztat sygnowany niejako znakiem jakości tej marki.

Podobnych przykładów na zarabianie można szukać w USA, gdzie największy YouTuber – MrBeast stworzył własną sieć restauracji. Jest on także współwłaścicielem konferencji VidSummit, poświęconej notabene monetyzacji na YouTubie.

Na dziś to już wszystko! Dajcie znać, czy Wy znacie jakieś nietypowe przykłady sukcesów innych YouTuberów. Na pewno warto też obserwować, co dzieje się na zagranicznym YT (m.in. w USA) by inspirować się i wychwytywać trendy, które być może warto przełożyć na nasz rodzimy grunt.

Niezmiennie – zapraszam na kanał Videokracja i zachęcam do zapoznania się z programem afiliacyjnym Allegro Polecam, który jest mecenasem naszego kanału, a jednocześnie pomaga Wam – twórcom, stawiać pierwsze kroki w monetyzowaniu swoich działań na YouTubie.

Do następnego!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry