Nagrywając pierwsze materiały na pewno zauważyliście, że oświetlenie jest kluczowe dla dobrej jakości obrazu. Zastanawiacie się na pewno jaką lampę kupić, aby uzyskać jaknajlepszy efekt. Być może będzie to dla Was zaskoczeniem, ale najlepszą lampą jest po prostu Słońce. Profesjonalne lampy starają się imitować właśnie Słońce.
Przedstawię Wam kilka wskazówek, które pozwolą Wam wykorzystać jego potencjał.
- Planowanie
Musimy ustalić o której godzinie Słońce będzie wpadało do naszego pomieszczenia przez okno. Aby to ustalić możemy skorzystać z aplikacji TPE. Aplikacja wie gdzie się znajdujemy, więc wystarczy skierować obiektyw w stronę okna oraz wybrać określoną datę i możemy podglądać o której godzinie, gdzie będzie Słońce lub księżyc. Po uzyskaniu tej informacji możesz zaplanować kiedy będziesz nagrywać swój materiał.
- Zmiękczenie światła
Ostre światło rzuca niekorzystny cień i rozświetla twarz, dlatego musimy je zmiękczyć. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie atmosfery, czyli nagrywanie wieczorem lub o wschodzie Słońca. Czemu akurat wtedy? Słońce przechodzi przechodzi przez atmosferę pod innym kątem i jego światło jest bardziej łagodne. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny czynnik, dzięki któremu osiągniemy oczekiwany efekt. Nawet nagrywając podczas tzw. golden hour oświetlenie może być dla nas niekorzystne i musimy nadal nad nim popracować.
W profesjonalnych produkcjach filmowych korzysta się z ramek dyfuzyjnych ze specjalnymi foliami. Te folie są bardzo drogie i nie będę teraz się o nich rozpisywał, ponieważ chcę Was nauczyć jak sobie radzić w domowych warunkach.
Jakie jest więc budżetowe rozwiązanie? Papier śniadaniowy lub papier do pieczenia, cienkie prześcieradło lub zasłona prysznicowa. Pamiętajcie, że te rzeczy muszą być białe! Zasłaniacie (jedną z tych rzeczy) okno, tworząc filtr zmiękczający światło. Jeśli widzicie, że światło nadal jest zbyt ostre, to dokładacie kolejną warstwę.
Spójrzcie jaki jest efekt przed i po:
- Modyfikowanie światła
Do modyfikowania światła będziemy potrzebować cocoloris, czyli narzędzia do rzucania cieni. Możecie do tego użyć zwykłego kartonu z którego wytniecie “żaluzje”, aby uzyskać ciekawy efekt.
Zerkjnicie:
- Odbicie światła
Co zrobić gdy nagrywacie na dworze w pełnym słońcu? Jak ustawić się względem światła? Ustaw się w kontrze do światła, czyli tak, aby oświetlało Twoje plecy. Daje ono wtedy bardzo ładny obrys twarzy. Możemy wtedy skorzystać z blendy, czyli specjalnego narzędzia do odbijania światła. Blendy można kupić w specjalistycznych sklepach ze sprzętem fotograficznym lub video, albo zrobić ją sami. Świetnym zamiennikiem jest biały styropian. Daje on odbicie bardzo miękkiego światła, a dla uzyskania ostrzejszego odbicia z jednej strony możemy przyczepić folię aluminiową.
Jest to również świetne rozwiązanie na worki pod oczami, które powstają od światła padającego na nas od góry. Kładziemy blendę na kolanach i odbija ona światło, wypełniają cienie, zmniejszając efekt niekorzystnych worków.
- Odejmowanie światła
Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest dodawanie światła. Czasem dla uzyskania ciekawszego, lepszego efektu należy odjąć świtało. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie flagi, czyli dużego czarnego elementu, który zwiększy kontrast. Jako zwolennik rozwiązań DIY proponuję Wam pomalować po prostu karton na czarno i używać go jako flagi.
Światło możemy również odejmować poprzez zmianę scenografii. Dużą białą ścianę wypełniamy ciemnymi elementami, np. ciemnym plakatem, aby nie odbijała ona światła.
Jeśli chcecie zgłębić temat oświetlenia, zobaczcie film na kanale Videokracja: