Co jest istotne przy przesyłaniu i publikacji filmu na YouTube? Jakie zasady pomogą Wam zdobyć o kilka, lub kilkanaście % więcej wyświetleń? Jeśli myślicie, że wystarczy po prostu załadować film na YouTube i nie ma tutaj żadnych trików, to jesteście w błędzie. W poniższym artykule przedstawię Wam, co jest ważne przy tym procesie.
- Eksport z programu montażowego
YouTube stworzył dokument ze szczegółową specyfikacją techniczną, wg. której należy przygotować film do publikacji. Ta specyfikacja znajduje się tutaj KLIK. Nie ma sensu przesyłać filmu, który będzie ważył 0,5 TB, ponieważ YouTube i tak go podda procesowi standaryzacji i zmniejszy, tak aby materiał szybko odtwarzał się wszystkim użytkownikom. Kilka najważniejszych parametrów filmu to:
- Kodek – H.264
- Rozszerzenie pliku – .MP4
- Dźwięk – AAC.LC
- BitRate – FULLHD 1080p: 12 Mbps / 4K2160p: 60 Mbps
Przesyłanie i przetwarzanie
Przesyłanie filmu składa się z dwóch faz przesyłania i przetwarzania.
I Przesyłanie
Niektórzy twierdzą, że istotna jest nazwa pliku. Jest to mit. Plik może się nazywać dowolnie i nie ma to wpływu na jego performance. (Uwaga: mówimy tutaj o nazwie pliku, a nie o tytule filmu!). Pamiętajcie, że przesyłając film nie możecie zamknąć komputera, czy zamknąć okna przeglądarki, ponieważ transfer pliku zostanie zatrzymany.
II Przetwarzanie
Podczas procesu przetwarzania, YouTube sprawdza czy nie ma w filmie treści niedozwolonych – pornografii, pedofilii i innych rzeczy, które graficznie są zabronione na platformie. Algorytm sprawdza również czy w materiale nie ma treści objętych prawami autorskimi, które zostały zgłoszone do systemu ContentID. Więcej o kolejnych krokach, jeśli ContentID wykryje w waszym materiale, materiał objęty prawami autorskimi, znajduje się w tym artykule KLIK.
Jeśli korzystacie z muzyki z banku muzyki, to ten system to wykryje. Najprawdopodobniej uruchomi politykę monetize, czyli włączy reklamy, z których zysk, będzie przesłany do banku muzyki. Wy oczywiście możecie się odwołać od tej decyzji, pokazać licencję do muzyki, którą otrzymujecie razem z fakturą z banku muzyki i YouTube zdejmie te reklamy. Taki proces może trwać ok. 1 -2 dni, dlatego film, który chcemy opublikować, warto przesłać 2-3 dni wcześniej, jako NIEPUBLICZNY, aby mieć zapas czasu na odpowiednią reakcję i działanie.
Reguła, by film przesłać jako NIEPUBLICZNY, a dopiero później zmienić jego status na publiczny, ważna jest również ze względu na optymalizację pliku, którą robi YouTube. Przez pierwsze kilka, do kilkunastu minut po przesłaniu i odtworzeniu filmu, materiał nie może być wyświetlany w pełnej rozdzielczości, dlatego lepiej uzbroić się w chwilę cierpliwości i opublikować content, gdy już wszystkie rozdzielczości będą dostępne.
2. Tytuł i miniatura filmu
Dwa najważniejsze składniki sukcesu to miniaturka i tytuł filmu. Mają one zachęcić użytkownika do obejrzenia Waszego filmu. Nawet 80% odtworzeń filmów jest z systemu rekomendacji, dlatego miniaturą i tytułem filmu musicie wyróżnić się na tle innych.
Tytuł jest również najsliniejszą metadaną, z którego algorytm YouTube bierze informacje o czym jest film. Z tego względu tytuł filmu musi być nie tylko zachęcający dla użytkownika, ale również zawierający jak najwięcej informacji, które mogą podwyższyć jego pozycję na listingach oraz sklasyfikować go w odpowiednich kategoriach.
Istotne jest również jakich słów się używa. Jeśli w materiale podejmujecie wyzwanie, to w tytule pewnie zamieścicie słowo “wyzwanie”, ale spójrzcie na wykres poniżej. Przedstawia on, jak popularne było wyszukiwanie słowa “wyzwanie”, względem słowa “challenge” w wyszukiwarce YouTube. Zatem jeśli w Waszym filmiku pojawia się wyzwanie, w tytule użyjcie słowa “challenge”.
Pamiętajcie jednak, żeby nie oszukiwać, wciskając w tytuł filmu kaloryczne słowa kluczowe, które nie mają odzwierciedlenia w waszym materiale. Filmiku z pieskami, nie podpisujcie jako filmik z kotkami, tylko dlatego, że mają one więcej wyszukiwań. Widz, który zobaczy, że film nie jest o tym co mu obiecano w tytule, najprawdopodobniej szybko go wyłączy, co źle wpłynie na algorytm.
Miniatura z kolei, jest jak opakowanie produktu, które ma wyróżnić nasz produkt na półce. Niestety są to półki, na których jest już mnóstwo innych produktów. W ciągu jedynie jednej minuty na YouTube przesyłanych jest 400h treści! Miniatura to bardzo ważny wyróżnik Waszego filmu, dlatego musi się wyróżniać na tle innych. Nawet, gdy nie jesteście na pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania, to mając wyróżniającą się miniaturę zwiększacie swój CTR.
CTR jest również ważny, ponieważ po wysokości tego wskaźnika, YouTube zadecyduje czy rekomendować wasz materiał, czy nie. Przy wyższym wskaźniku (wyższej klikalności miniatury), wasz film będzie lepiej i częściej promowany przez algorytm.
Pamiętajcie, aby przy tworzeniu miniatur zachować balans. Więcej o tym jak tworzyć miniatury, znajdziecie tutaj: KLIK.
3. Godzina publikacji
Mając zbudowaną grupę subskrybentów i zdefiniowaną grupę odbiorców, możemy ustalić o jakiej godzinie będzie na YouTube najwięcej aktywnych użytkowników, z naszej grupy docelowej. Jeśli targetem jest młodzież, to najlepszą godziną publikacji będzie 18 lub 19. Jest to istotne, ze względu na wskaźnik view’s velocity, który jest składową algorytmu YouTube. Im większy będzie przyrost oglądających w pierwszych godzinach publikacji, tym bardziej będzie nas polecał algorytm.
Jeśli godzina publikacji wyznaczona jest w czasie, w którym wiecie, że nie możecie być przy komputerze, to możecie skorzystać z dwóch rozwiązań:
- funkcja planowania filmu i automatycznej publikacji o dowolnej porze,
- aplikacja “Studio twórców” i zmiana statusu filmu z niepublicznego, na publiczny z dowolnego miejsca na świecie, z Twojego telefonu.
Te zasady są istotne jeśli budujecie dużą grupę subskrybentów, którzy czekają na publikację kolejnych filmów. Nie dotyczą one np. firm, które YouTube traktują jako katalog swoich produktów, ponieważ u nich, ruch będzie pochodził z reklam, lub z wyszukiwarki.
To są trzy obszary nad którymi możecie popracować, aby zwiększyć popularność Waszego kanału. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne składowe sukcesu, ponieważ na sukces składa się więcej wątków, np. czy filmiki są interesujące, jaki jest opis filmu, publikacja poprzez playlisty. Zapoznajcie się z pozostałymi artykułami na moim blogu, aby jak najlepiej poznać mechanizmy YouTube.