7 błędów początkujących YouTuberów

Zakładając nowy kanał na YouTube ciężko jest się przebić przez konkurencję. Nie możecie tego zostawić losowi, albo działać na YOLO, tylko powinniście przeczytać jakie są najczęstsze błędy na początku YouTubowej kariery. 

  1. Brak cierpliwości

Widząc dużych twórców na pewno zastanawiacie się ile czasu zajęło im dojście do takich zasięgów. Ten czas dla każdego kanału będzie różny, ale przytoczę dwa przykłady, które być może przekonają Was, że warto uzbroić się w cierpliwość. 

Mr. Beast aktualnie ma 63,8 mln subskrybentów, co jest niesamowitym wynikiem, ale nie stało się to z dnia na dzień. Po 3 latach od pierwszej publikacji miał jedynie 1500 subskrybcji. Kolejny przykład to Marquez Brownlee obecnie 14,2 mln subskrybentów, publikując swój setny film miał jedynie 77 subskrypcji. 

Dlatego ta cierpliwość jest tak ważna, ponieważ po pewnym czasie osiągnięcie efekt kuli śnieżnej i cierpliwością zbudujecie swoją społeczność. Publikujcie filmy regularnie, nie poddawajcie się, a po pewnym czasie zobaczycie efekt swojej pracy. 

  1. Brak promocji kanału

Tworzycie kanał, ale nikomu o nim nie mówicie, nie dzielicie się z nikim linkami do swoich odcinków? To błąd. Wejdźcie na fora związane z tematyką waszego kanału i zapytajcie się innych co o nim sądzą, znajdźcie grupy na Facebooku, które są związane z tematyką waszego kanału i również zostawcie tam namiar na swojego bloga, powiedzcie o nim znajomym i rodzinie. Im więcej osób dowie się o Waszej twórczości, tym większa szansa na większą popularność Waszego kanału.

  1. Przeinwestowanie

Droga kamera, lampy, montażysta, operator… to wszystko dodatkowe koszta, które na samym początku działalności nie są wam potrzebne. Zacznijcie nagrywać tym co macie, wybierzcie format filmu, który łatwo się będzie nagrywało i montowało, nie nakładajcie na siebie presji szybkiego sukcesu, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego wypalenia. 

  1. Nachalne sprzedawanie się

Gdy zbudujecie już sobie bazę subskrypcji, na pewno pojawią się propozycje współpracy. Czeka na Was tutaj spora pułapka, ponieważ godząc się na zbyt wiele współprac i reklamując ciągle nowe produkty, tracicie autentyczność. Widzowie zorientują się, że jest to forma płatnej reklamy, stracą zaufanie i powoli będą odchodzić. Ważne, aby zachować umiar. Bardzo łatwym i subtelnym sposobem na monetyzację swoich treści są systemy afiliacyjne, jak na przykład Allegro Polecam lub reklamy na YouTube. Zawsze powinniście mieć zielonego dolara (nie przeklinajcie na filmie), nie twórzcie kontrowersyjnych treści, twórzcie filmy dłuższe niż 10 minut, wtedy przerw na reklamy może być więcej co zwielokrotni Wasze przychody z reklam. 

  1. Nieznajomość zasad platformy

Jeśli chcecie budować kanał na YouTube nie możecie po prostu wrzucać filmików. Musicie poznać zasady działania algorytmu YouTube, dowiedzieć się na jakie statystyki patrzeć czy sprawdzić  jakie są dobre zasady tworzenia miniatur.

  1. Niewyraźna dykcja lub sztywność przed kamerą

Niewyraźna mowa, czy sztuczność wypowiedzi sprawią, że widz nie wytrzyma z Wami 10 minut i wyłączy filmik. Pracując nad kanałem musicie doszkolić się nie tylko z montowania, ale również z występowania przed kamerą, aby być swobodnym, naturalnym i łatwym do polubienia przez widza. Pracujcie również nad dobrą dykcją. W tym filmiku KLIK są dwie porady od mojego kolegi Karola Modzelewskiego, które Wam w tym pomogą. 

  1. Odwlekanie startu kanału

Chcecie, aby filmiki były perfekcyjne więc długo uczycie się montażu, później nie chcecie publikować bo cały czas coś poprawiacie w swoim materiale i czas leci. Tak jak wspomniałem na początku artykułu musicie mieć sporo cierpliwości, aby rozkręcić kanał, dlatego wypuszczajcie filmiki jak najszybciej. Pytajcie widzów o zdanie. Uczcie się montażu cały czas, a feedbak od użytkowników pozwoli Wam lepiej dostosować kanał do ich potrzeb. 

Stosując się do tych zasad macie szansę na stworzenie kolejnego, dużego kanału, który przyniesie Wam nie tylko dochód, ale również ogromną satysfakcję. Trzymam za Was kciuki. Powodzenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry