Skąd legalnie brać muzykę do filmów na YouTube?

Muzyka i efekty dźwiękowe są bardzo ważne. Podbijają nam dynamikę, dodają emocji i sprawiają, że odbiorcy oglądają odcinek do końca.  Co jest dla nas bardzo ważne, bo im dłuższy watch time, tym algorytm chętniej będzie nas polecał. 

O czym należy pamiętać szukając muzyki do filmu?

Ochronie na podstawie praw autorskich podlega utwór, a utwór to przejaw działalności intelektualnej o indywidualnym charakterze, który możemy uzewnętrznić, co ciekawe zapisanie nie zawsze jest konieczne. Na muzykę składa się wiele elementów:

 1. Linia melodyjna
 2. wykonanie muzyki
 3. Słowa
 4. Teledysk

Nie możemy wykorzystywać każdego z tych elementów, bez zgody właściciela praw autorskich. 

Content ID – system naruszenia praw autorskich

YouTube zastosował się do amerykańskiego Digital Millenium copyright act i gdy wykryje muzykę, która narusza prawa autorskie to natychmiast blokuje film. Służy do tego Content ID, czyli algorytm, który w trakcie przetwarzania filmu weryfikuje czy nie zawiera on fragmentów z plików referencyjnych, które do YouTube’a wysyłają wytwórnie filmowe. Czy jest to sekunda, czy 30 sek, nie ma to znaczenia. 

System content ID narzuca jedną z 3 polityk:

 • block – blokuje film
 • monetize – płatność za wyświetlenia filmu. 
 • track – obserwacja. Właściciel praw autorskich zostaje poinformowany o wykorzystaniu jego utworu. 

Zawsze możemy się odwołać od decyzji YouTube udowadniając, że mamy licencję, lub, że np. muzyka została wykorzystana w formie cytatu. YouTube może przychylnie rozpatrzyć nasze odwołanie, potrzymać wcześniej zastosowaną politykę lub zastosować strike, czyli trwale usunąć nasz film z platformy. Gdy trzy razy dostaniemy strike, wyciągane są przeciw Nam najcięższe działa, nasz kanał zostaje skasowany.

Jakie zatem mamy możliwości?

Możemy skorzystać z płatnych lub bezpłatnych baz muzyki. 

 1. Biblioteka audio od Youtube

Darmowa baza muzyczna osadzona w Youtube. Wielu twórców z niej korzysta, dlatego te utwory będą się powtarzały na różnych kanałach. Należy również pamiętać, że licencja obejmuje jedynie YouTube i nie możemy takiego filmu publikować na Facebooku czy innych stronach. Trzeba wtedy zastosować muzykę z innych baz. 

 1. Płatne biblioteki muzyki

Płatne bazy muzyki są bardzo wygodne. Możemy wybierać nastrój, BPM, a utworów jest bardzo dużo. 

Przykładowe bazy to:

 1. Artlist
 2. Epidemicsounds
 3. Audionetwork
 1. Bazy muzyki oparte o creative commons. 

Licencja w zależności od wersji pozwala nam na korzystanie z muzyki na bezpłatne użytkowanie muzyki w swoich materiałach. Zarówno wiele jest licencji i jak stron, które tworzą takie bazy. Jeśli zapiszecie się na newsletter to dostaniecie dokument w którym jest szerzej opisany ten temat. 

 1. Używanie utworów w domenie publicznej

70 lat po śmierci twórcy można korzystać z muzyki nie naruszając jego praw autorskich. Strony, które zawierają listę takich utworów są udostępnione osobom zapisanym na nasz newsletter. 

Jak widzicie możliwości jest kilka, a temat nie jest szczególnie trudny. Zachęcamy Was do zapisania się na newsletter, żebyście regularnie otrzymywali dawkę wiedzy, która pozwoli Wam lepiej prowadzić swój kanał na YouTube. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry