Muzyka i efekty dźwiękowe są bardzo ważne. Podbijają nam dynamikę, dodają emocji i sprawiają, że odbiorcy oglądają odcinek do końca. Co jest dla nas bardzo ważne, bo im dłuższy watch time, tym algorytm chętniej będzie nas polecał.
O czym należy pamiętać szukając muzyki do filmu?
Ochronie na podstawie praw autorskich podlega utwór, a utwór to przejaw działalności intelektualnej o indywidualnym charakterze, który możemy uzewnętrznić, co ciekawe zapisanie nie zawsze jest konieczne. Na muzykę składa się wiele elementów:
- Linia melodyjna
- wykonanie muzyki
- Słowa
- Teledysk
Nie możemy wykorzystywać każdego z tych elementów, bez zgody właściciela praw autorskich.
Content ID – system naruszenia praw autorskich
YouTube zastosował się do amerykańskiego Digital Millenium copyright act i gdy wykryje muzykę, która narusza prawa autorskie to natychmiast blokuje film. Służy do tego Content ID, czyli algorytm, który w trakcie przetwarzania filmu weryfikuje czy nie zawiera on fragmentów z plików referencyjnych, które do YouTube’a wysyłają wytwórnie filmowe. Czy jest to sekunda, czy 30 sek, nie ma to znaczenia.
System content ID narzuca jedną z 3 polityk:
- block – blokuje film
- monetize – płatność za wyświetlenia filmu.
- track – obserwacja. Właściciel praw autorskich zostaje poinformowany o wykorzystaniu jego utworu.
Zawsze możemy się odwołać od decyzji YouTube udowadniając, że mamy licencję, lub, że np. muzyka została wykorzystana w formie cytatu. YouTube może przychylnie rozpatrzyć nasze odwołanie, potrzymać wcześniej zastosowaną politykę lub zastosować strike, czyli trwale usunąć nasz film z platformy. Gdy trzy razy dostaniemy strike, wyciągane są przeciw Nam najcięższe działa, nasz kanał zostaje skasowany.
Jakie zatem mamy możliwości?
Możemy skorzystać z płatnych lub bezpłatnych baz muzyki.
- Biblioteka audio od Youtube
Darmowa baza muzyczna osadzona w Youtube. Wielu twórców z niej korzysta, dlatego te utwory będą się powtarzały na różnych kanałach. Należy również pamiętać, że licencja obejmuje jedynie YouTube i nie możemy takiego filmu publikować na Facebooku czy innych stronach. Trzeba wtedy zastosować muzykę z innych baz.
- Płatne biblioteki muzyki
Płatne bazy muzyki są bardzo wygodne. Możemy wybierać nastrój, BPM, a utworów jest bardzo dużo.
Przykładowe bazy to:
- Artlist
- Epidemicsounds
- Audionetwork
- Bazy muzyki oparte o creative commons.
Licencja w zależności od wersji pozwala nam na korzystanie z muzyki na bezpłatne użytkowanie muzyki w swoich materiałach. Zarówno wiele jest licencji i jak stron, które tworzą takie bazy. Jeśli zapiszecie się na newsletter to dostaniecie dokument w którym jest szerzej opisany ten temat.
- Używanie utworów w domenie publicznej
70 lat po śmierci twórcy można korzystać z muzyki nie naruszając jego praw autorskich. Strony, które zawierają listę takich utworów są udostępnione osobom zapisanym na nasz newsletter.
Jak widzicie możliwości jest kilka, a temat nie jest szczególnie trudny. Zachęcamy Was do zapisania się na newsletter, żebyście regularnie otrzymywali dawkę wiedzy, która pozwoli Wam lepiej prowadzić swój kanał na YouTube.