Jak zabezpieczyć kanał YouTube przed złodziejem?

Chyba nikt z nas nie chciałby, żeby ktoś się włamał na nasze konto na YouTube i skasował wszystkie filmy, które mieliśmy. Niestety takie sytuacje się zdarzają, dlatego trzeba odpowiednio zabezpieczyć konto, aby zminimalizować ryzyko takiej sytuacji. 

W tym artykule nauczę Was, jakie są narzędzia, aby się przed tym chronić oraz przedstawię Wam sposoby, w jaki złodzieje włamują się na konta. 

Jako pierwszy na tapet bierzemy Phishing. Jak to działa?

Dostajecie maila z propozycją współpracy. Jesteście tym mega podjarani i wasza czujność jest uśpiona. W mailu dostajecie link do zalogowania się na YouTube’a i prośbę o podanie statystyk. Chcąc nawiązać współpracę, decydujecie się aby wykonać kolejne kroki przedstawione w mailu. klikacie w link do logowania, przenosi Was na stronę, która wygląda jak YouTube, ale YouTube’em nie jest. Podając na niej hasło, przekazujecie je złodziejowi, a kod z dwuetapowej weryfikacji trafia również do niego, a nie do Was. W tym momencie złodziej ma pełny dostęp do Waszego konta i sieje na nim spustoszenie. Zmienia hasło, zmienia maila pomocniczego, kasuje wszystkie filmy. 

Nie dajcie się wciągnąć w taką pułapkę! Statystyki zawsze sprawdzajcie przez YouTube Studio. 

W jaki jeszcze sposób ktoś może się włamać na nasze konto na YouTube?

Wyciek naszych danych z innych serwisów. 

Zdarza się, że następuje wyciek danych do logowania z jakiegoś serwisu. Ostatnio duży wyciek danych był z polskich baz danych z Facebook’a czy z sklepu internetowego Morele. Jeśli jesteście w grupie osób, które mają bardzo zły nawyk korzystania z jednego hasła do wielu serwisów, to w przypadku takiego wycieku danych, złodziej może się zalogować do różnych stron, do których macie takie samo hasło. Warto więc używać różnych haseł, ale jeśli nie jesteście w stanie zmienić tego nawyku to jednym z rozwiązań tej sytuacji jest ustawienie weryfikacji dwuetapowej. 

Weryfikacja dwuetapowa daje Wam dodatkową ochronę. Może to być kod przesłany przez sms czy aplikację Authenticator, jak również jest bardzo fajne narzędzie, które nazywa się Yubikey. Yubikey wkłada się do portu USB i klikamy, kiedy chcemy potwierdzić naszą tożsamość. 

Kolejnym sposobem na wzmocnienie ochrony Waszego konta na YouTube jest ustawienie innego adresu e-mail do logowania się do konta Google na którym mamy nasz kanał YouTube i innego do codziennego użytku. 

Co w przypadku, gdy chcecie dać komuś dostęp do swojego kanału, np. montażyście? 

Nigdy nie dawajcie maila i hasła, tylko korzystajcie z managera kanału. Ok, wy jesteście już super zabezpieczeni i czujni, ale korzystacie z funkcji manager kanału i dajecie dostęp do kanału np. montażyście. Zawsze upewnijcie się, że on również ma ustawioną dwuetapową weryfikację i jest czujny tak jak Wy. 

Tych kilka prostych do zastosowania wskazówek, pomoże wam lepiej chronić swoje konto na YouTube. Pamiętajcie, że będąc małym twórcą, odzyskanie kanału jest możliwe, jednak jest to proces, który jest bardzo długi. 

Jeszcze więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z poniższego filmu na kanale Videokracja – zapraszam do oglądania!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry